Бронза за Хрватску, поздрав за Мароко

Конкуренција плеј оф 3. место који је окупио две земље мрачног коња на Светском првенству 2022. је завршен. Синоћна утакмица је била узбудљива јер је судија звиждуком означио почетак меча који је одржан на међународном стадиону Кхалифа.

Утакмица која је спојила Хрватску и Мароко већ је одржана, пре тачно 24 дана када су се две земље састале у групној фази. У то време меч је био жесток и завршен је резултатом чаша. Било је изненађење када је мало људи предвиђало да ће се ове две земље поново састати, посебно у мечу за треће место.

Опширније

преглед Конкуренција

На почетку утакмице обе екипе су се међусобно напале. Први гол је пао са главе потенцијалног младог дефанзивца Гвардиола у 7. минуту након што је примио слатки центаршут Перишића главом, Гвардиол је потом ударио главом и пронашао Боуноуов гол.

Не желећи да заостаје, Мароко је одмах након гола стао на гас. Доказано је да је два минута после гола Гвардиола изабраници Валида Реградуија успели да изједначе преко Ашрафа Дарија. Почевши од слободног ударца Зијеха који је потом погодио Модрића у главу, али је лопта пала на главу Арчафа. Лако је успео да избије у гол Ливаковића.

Гвардиол слави свој гол | Извор: ФИФА

Ипак, три минута пре краја нормалног времена у првом полувремену Хрватска је успела да удвостручи предност. Овога пута дошло је од ногу Мислава Оршића. Полазећи од Ковачићевог мамца, Оршић, који је био на левој страни, је потом извео прелеп закривљени ударац који је пљуштао у горњи угао Боуноуовог гола. 2-1 за Хрватску трајало је до краја првог полувремена.

До краја меча у 90. минуту није било додатних голова за две земље, иако су се међусобно напале, упорност одбране и голмана две земље могла је да осујети све надолазеће нападе. Овим резултатом Хрватска је заузела треће место на постољу.

Важни моменти

Гвардиол који је дошао к Светски куп са ознаком једног од најбољих дефанзиваца у овом тренутку. За Гвардиол је постао најмлађи играч који је постигао гол на Светском првенству за Хрватску са 20 година и 328 дана.

После неколико мечева одиграо је добро, од којих је један био када је одбранио Лукакуов ударац кроз његов меч на пола групна фаза против Белгије. Али он је јуче у полуфиналу постао Месијева гуза.

Ипак, успео је да се докаже и убеди све да је један од најбољих дефанзиваца на Светском првенству 2022. голом на синоћној утакмици. Можда је у Катар дошао у својој заштитној маски, али се вратио са именом и лицем које је већини људи познато.

Осим тога, има занимљивих белешки из меча за треће место. У последњих 11 издања Светског купа, треће место на победничком постољу је земља са европског континента. Последњи пут неЕвропљанин је био 1978. године, када је Бразил завршио трећи на подијуму.

Извор: ФИФА

Рекорд је и за Мароко који је неевропска и не-јужноамеричка земља која заузима четврто постоље на светском првенству након што је претходно била Јужна Кореја 2002. године.

За играче, постоје неке занимљиве белешке. Мароканац Билал Ел Канаус синоћ је дебитовао за своју репрезентацију, 18-годишњи играч постао је најмлађи играч Марока. Занимљиво је да је тек 7 месеци раније дебитовао на професионалном плану, са својим клубом Генком.

Осим тога, асистенција коју је Перишић пружио Гвардиолу учинила га је укљученим у 11 голова (6 голова, 5 асистенција) са три издања Светског првенства. Изгубио је само од Месија са 16 голова за Аргентину.

Није забавна позорница

За многе синоћња утакмица није била занимљива борба. Како да не, они су земља која је изгубила у полуфиналу. То је као утакмица која се одржава да би се орасположио тим који није успео да се пласира у финале.

Има и оних који кажу да је меч за треће место позорница да играчи којима недостаје минутажа на овом турниру играју као млади дебитанти.

Горе наведено је тачно, али за неке је овај меч веома важан, а камоли да споји две земље које су на овом турниру означене као мрачни коњи.

Јер какав год да је резултат, за њих је то постало нешто на шта могу бити веома поносни. За Хрватску су, на пример, коначно успели да освоје треће место по други пут након што су то први пут урадили на Светском првенству 1998. Барем су се вратили у домовину са добрим и поносним резултатима.

У међувремену за Мароко, успех у пласману у полуфинале био је довољан за њих и њихове грађане, поготово што су напредовали након што су се ослободили неколико врхунских држава.

Чак је и Валид Реградуи рекао да је њихов следећи циљ био да освоје Куп Африке 2023. Гледајући њихова тренутна достигнућа на Светском првенству 2022, није немогуће да ће Мароко бити кандидат за шампиона на предстојећем Афричком купу.

Извор: ФИФА

***

Ова хрватска и мароканска прича постат ће занимљива прича у будућности. Како је могуће да је ова југословенска разједињена држава успела да напредује до полуфинале два пута заредом на светском првенству. Што се тиче Марока, за њих се може рећи да су најуспешнија земља у равницама Африке Светски куп.

Видимо се Хрватска и Мароко, наравно да ће нам недостајати Дарк Хорсе тим попут вас на следећем Светском првенству. Барем хвала што сте пружили веома занимљиву забаву за нас љубитеље фудбала.