Преглед полуфинала Светског првенства 2022: Магични Меси и марокански смрди

После скоро месец дана, коначно је Светско првенство 2022. скоро на врхунцу. Између радости и туге свакако су била обавијена осећања светских фудбалских навијача. То је случај и са земљама учесницама овог великог турнира. Било је оних који су радосно навијали, било је и оних који нису могли да задрже сузе туге.

Да, до Светског првенства су само две утакмице, меч за треће место и финале. Овај меч ће бити загарантован за викенд, наравно да су се четири земље бориле свим силама да победе.

Опширније

Аргентина против Хрватске

Неки кажу да ће Хрватска победити када буде могла да иде на продужетке 15 минута за два или на извођење једанаестераца. Међутим, ако играју само нормалних 90 минута онда ће сигурно изгубити и изгубити своју магију.

Тачно је, у првом полуфиналном мечу између Аргентине и Хрватске, Аргентина је победила убедљиво 3-0. Хрватска магија је заиста нестала када нису могли да се држе у нормалном времену.

Од Светског првенства 2018., сваки пут када је Хрватска ушла у нокаут фазу, увек је побеђивала у мечу са рекордом да меч није завршен у 90 минута нормалног времена, већ се одлазило на продужетке или на пенале.

Ковачић и Модрић после пораза од Аргентине | Извор: ФИФА

Осим тога, победа Аргентина ово им се такође осветило Хрватској током Светског првенства 2018. Могло би се рећи да је овај меч био реванш само између Аргентине и Хрватске. Јер су се састали у полуфиналу Светског првенства 2018. Разлика је у томе што је Аргентина овога пута успела да се освети за пораз истим резултатом када је такође изгубила са 3-0.

Меси је започео своја три гола без одговора преко беле тачке након што је Хулијана Алвареза срушио Ливаковић у казненом простору. Меси је са горућим самопоуздањем могао да избије у гол Ливаковића.

Други гол постигао је Алварез након што је протрљао лопту и настао је хаос у казненом простору и Алварез је својом борбеношћу додао у вођство. Трећи гол је поново постигао Алварез пошто је примио слатки пас од Месија који је кокошке Гвардиол. 3-0 без одговора за Аргентину.

Алварез и Меси после треће Аргентине | Извор: ФИФА

Било је занимљивих ствари које су се десиле након завршетка утакмице. За Месија, додавање једног гола га је сврстало на листу најбољих стрелаца Светски куп 2022 са 5 голова. Поред тога, његова колекција од 5 голова такође је успела да се изједначи са достигнућем Габријела Батистуте са Аргентином да постигне 5 голова на Светском првенству 1998.

Осим тога, Меси је поставио и рекорд као шести играч који је постигао голове у свим нокаут фазама Светског првенства. Од 16 најбољих, од четвртфинала до полуфинала, Меси је постигао гол у једном издању Светског првенства. Раније су били Салваторе Сцхиллаци (1990), Роберто Баггио (1994), Христо Стоицхков (1994), Давор Шукер (1998) и Весли Снајдер (2010).

Меси је такође аргентински играч са највише постигнутих голова на Светском првенству са 10 голова, поред Батистуте са 9 голова. Поред тога, наведен је и као играч који је три пута постигао гол са места у једном издању Светског првенства, изједначивши резултате Еузебија (4 гола за Португал 1966.) и Роба Ренсенбринка (4 гола за Холандију 1978. ).

Мароко против Француске

Корак Атлас лав принуђен да се заустави у рукама браниоца титуле Француске. У тој партији Француска је повела преко Теа Ернандеса полуволејем након што је настао неред пред голом Бунуа. Овај гол је постигнут на почетку меча и Тео је постао прва особа која је дала гол против Боуноуа на Светском првенству 2022.

Тхео је постигао гол против Марока | Извор: ФИФА

У првом полувремену Француска је неколико пута покушала да нападне. Али резултати су били никакви, неколико покушаја Мбаппеа и Гироуда погодило је само стативу. Исто тако, Мароко је могао да пружи отпор. Ударац Оунахија, који је Љорис парирао све док Аммалахов ударац изнад главе није погодио само стативу.

У другом полувремену Француска је успела да удвостручи своју предност преко Рандала Коло Муанија након што је примила мамац скренути од Мбаппеовог ударца. До краја меча није било додатних голова. Два француска гола била су довољна да их одведу на врх партије.

Пропао је покушај Марока да постане прва афричка земља која ће се такмичити у финалу. Али барем је Мароко направио веома изванредан успех на овом светском првенству. Успели су да постану прва земља из Африке и Арабије која ће се такмичити у полуфиналу Светског првенства.

Марокански играчи захваљују својим навијачима | Извор: ФИФА

У међувремену, Француска им је својом победом пружила прилику да лично освоје Светско првенство бацк-то-бацк након што су га претходно освојили на Светском првенству 2018. Само Бразил је то могао да уради 198. и 1962. године.

Има занимљивих белешки са овог меча. Теов гол на 4 минута и 39 секунди учинио га је другим најбржим стрелцем у полуфиналу од 1958. године када је Вава успео да постигне гол за само 2 минута када се Бразил састао са Француском.

Поред тога, Француска је победила у 4 своје утакмице у полуфиналу у року од 90 минута, и то 1998, 2006, 2018. и 2022. Раније је Француска увек 3 пута подбацила у полуфиналу, тачније 1958., 1982. и 1986. године.

***

Ови резултати су довели до Аргентине која ће се суочити са Француском. Наравно, у овој финалној утакмици наступиће два фудбалска маестра, Меси и Мбапе. Са ове две различите генерације, свака од њих жели да направи историју. Меси освајањем свог првог светског купа док Мбапе циља на титулу бацк-то-бацк-ниа.

Док меч одиграти одлучујућу утакмицу треће место није ништа мање узбудљиво. Утакмица је представила два мрачна коња за Светско првенство 2022. године, на којем је Хрватска против Марока. Наравно, Хрватска не жели кући празних руку, барем може осигурати треће мјесто. Па чак и са Мароком који жели да поново и поново ствара историју.