Преглед четвртфинала Светског првенства 2022: Бразил пада, Мароко поставља рекорд

Опет и опет! Светско првенство 2022. поново представља узбудљиве мечеве у четвртфиналу. Од четири одиграна меча, све је прошло добро, од којих су чак два морала да буду решена пеналима.

Наравно Светски куп овај пут је био заиста неочекиван. Многи врхунски тимови су подбацили од почетка, као што су Немачка, Шпанија и недавно Бразил. Ове земље не падају у односу на друге велике земље. Међутим, срушила их је држава чији је квалитет на папиру био испод квалитета водеће земље.

Опширније

Краљ пенала!

Реч изнад је заиста прикладна за описивање национални тим Хрватска. Како не, пет од шест мечева нокаут фаза на светском првенству Утакмица Хрватске је отишла у продужетке, а сва четворица је морала да се реши пеналима.

Занимљиво, из четири рунде пенала. Хрватска је успела да победи у сва четири меча. Зар није умесно да се Хрватска прави краљ пенала?

Овај рекорд је изједначен са Немачком као репрезентацијом која је победила у четири извођења пенала. Рекорд Хрватске почиње са Светског првенства 2018. у осмини финала када су победили Данску на пенале, затим у четвртфиналу победили Русију на пенале. У међувремену, друга два су добили на Светском првенству 2022. против Јапана и Бразила.

Хрватски играчи славе победу над Бразилом у извођењу пенала | Извор: ФИФА

Изабраници Златка Далића су успешно савладали Бразил на пенале после 90 минута нормалног времена и успели су да издрже налет бразилских фудбалера. Напади које су покренули Нејмар, Пакета и Ричарлисон били су ментални у рукама Ливаковића.

Ипак, у продужецима Нејмар је брзим покретима успео да пронађе гол Ливаковића и центрира 1-2 са Пакетом. Недуго затим, Хрватска је преко Петковића успела да изједначи у другом полувремену продужетака. Утакмица је на крају отишла у извођење једанаестераца.

Од четворице хрватских копача, успели су да убаце лопту у гол Алисона. У међувремену, Бразил, двојица кикера успела су да одраде задатак. Ипак, једног копача на старту, односно Родрига, успешно је обезбедио Ливаковић. Исто тако и са последњим шутером, Маркињосом који је погодио пречку.

Поред рекорда Хрватске, која је изједначила рекорд Немачке са четири победе у извођењу пенала. На бразилској страни, Нејмар је успео да изједначи рекорд Бразила свих времена по броју голова, Пелеа са 77 голова.

Моанинг Нетхерландс

Исти резултат у претходном мечу, овог пута Беланда против Аргентине се такође мора одредити путем једанаестераца. У нормалним тренуцима утакмица је ишла добро, два тима су међусобно размењивала нападе.

Мртво стање је коначно прекинуто када је Меси пружио прелепу лопту коју је потом Молина употпунио и пронашао Ноперта у 35. минуту. Албицелесте Поново је удвостручио вођство преко Месијевог пенала у 73. минуту.

Са преосталих 10 минута, Орање У ствари, деловао је супериорно, замена Вегхорст је успео да смањи позицију голом који је савладао Мартинеза у 83. минуту.

Драма се наставила и када је меч био на измаку. Управо у 90+10 минуту, Вегхорст је поново погодио након што је Холандија добила слободан ударац тик пред шеснаестерцем Аргентине.

Коопмеинерс је затим искористио згодну шему тако што није шутирао право, али је додао напред где је Вегхорст већ био тамо. Једноставним потезом Вегхорст је коначно изједначио и приморао Аргентину на продужетке.

Вегхорст постиже изједначење против Аргентине | Извор: ФИФА

У продужецима није било додатних голова који су потом настављени у извођење једанаестераца. 2 од 5 холандских кикера, односно ван Дијк и Бергхуијс, нису успели да заврше свој задатак. У међувремену, у Аргентини је само 1 од 5 подбацио, односно Енцо.

Мароко Штампа Историја

Коначно, по први пут у историји, једна афричка држава прошла је у полуфинале Светски куп. Мароко, тим Дарк Хорса који је коначно успео да победи Португалију у четвртфиналу са тесним резултатом 1-0.

Атлас лав вратио да покаже своју бриљантну представу. После освајања групе у групној фази, успели су да савладају и Шпанију прво у осмини финала, а потом и нову Португалија ко ће бити следећа жртва.

Оно што заслужује већу заслугу је њихов голман, Боуноу. Поново је постао чврсто упориште Марока. До сада је до сада само хватао лопту са гола. И то је произашло из аутогола његовог саиграча.

Ен-Несири постигао гол против Португалије | Извор: ФИФА

Једини гол су могли да постигну преко Ел-Несирија на крају првог полувремена. У међувремену, Португал је много пута бомбардовао Боуноуов гол, и даље је остао јак до краја утакмице.

Мароко је кренуо стопама других афричких земаља како би се пласирао у четвртфинале као што су Камерун (1990), Сенегал (2002) и Гана (2010). Али овог пута су чак и премашили своја достигнућа. То је велика четворка Светски куп 2022!.

Лост Цурсе

Француска је у Катар дошла са узнемиреношћу, јер је постојао лош тренд за актуелне шампионе Светског купа пре него што. Међутим, ово је изузетак за Француску. Доказ је да су успели да се пласирају у четвртфинале. У ствари, сада је прошао у полуфинале.

Занимљива је била последња утакмица између Енглеске и Француске. Два тима су размењивала нападе. Први гол постигао је Чуамени снажним ударцем десном ногом у доњи леви део гола Енглеске. Овај гол је уједно био и његов први гол у Француска репрезентација.

Чуамени слави након гола против Енглеске | Извор: ФИФА

Енглеска је на почетку другог полувремена успела да изједначи пеналом Харија Кејна. Међутим, када је минутажа ушла у завршницу другог полувремена, Француска је преко свог рекордера по броју голова Оливијеа Жируа заправо додала своје голове.

Хари Кејн заправо има још једну прилику да дода свој гол. Као резултат прекршаја у казненом простору. Француска по други пут кажњена. Хиљаду је штета, овај пут Кејн није успео да заврши своје дужности џелата.

Као резултат, резултатом 1-2 победила је Француска. Енглеска је поново морала да сахрани свој сан да кући донесе трофеј светског првенства. У ствари, жаргон То „Фудбал се враћа кући“. до сада се никада није остварио.

***

Овим резултатима завршени су резултати за четвртфинале Светског првенства 2022. Остаје само да сачекамо и видимо какви ће бити резултати сутра у полуфиналу. Биће нека врста тамног коња Мароко а Хрватска може поново да тријумфује. Или ће супериорни тимови попут Аргентине и Француске на крају доминирати врхом партије?