Преглед групне фазе Светског првенства 2022

Светско првенство 2022. ближи се крају. Од 32 земље које су се такмичиле на Светском првенству, свело се на 16 земаља које су се коначно квалификовале за нокаут фазу Светског првенства 2022. Наравно, ових 16 земаља имало је тешкоће у три меча групне фазе пре него што су коначно завршиле у врху по два у свакој групи.

Од укупно 48 мечева у групној фази било је много изненађења. Сви разумемо изјаву да је Светско првенство 2022. веома тешко предвидети. Аналитичар по имену Нилсен Грејсенот приметио је да је најмање Светско првенство 2022. имало више изненађења него шест претходних издања Светског купа.

Опширније

Истакнута земља изненађења

У неколико мечева догодила су се многа изненађења. Прво изненађење догодило се у Групи Ц која је довела Саудијску Арабију против Аргентине. На папиру, наравно, Аргентина је супериорнија. То је доказано када је Лионел Меси успео да прекине са беле тачке.

Али Херве Ренард, тренер Саудијске Арабије, успео је то да уради тактичка прилагођавања врло добро. Као резултат тога, Саудијска Арабија је успела да преокрене вођство на 1-2 за Саудијску Арабију за само 5 минута! Како је одједном постало вирално? тимски разговор Ренард на полувремену.

Дан након изненађења Саудијске Арабије, друга азијска нација, Јапан, такође је следила вођство својих суседа против Немачке. Победа Јапана је скоро исти образац као што је Саудијска Арабија победила Аргентину. Заостајали су преко беле тачке у првом полувремену, а успели су да врате ситуацију у другом полувремену.

Ако је Саудијска Арабија то урадила за 5 минута, овога пута Јапан је то урадио за 8 минута. Овај пораз од Јапана учинио је да се Немачка поново осећа трауматизовано за азијске земље. Претходно на Светском првенству 2018. Немачка је такође у групној фази поражена од Јужне Кореје са 2:0.

И даље се настављају изненађења за Јапан у групи Е. У наредном мечу против Костарике, Јапан има прилику да се одмах квалификује ако победи Костарику. Али на несрећу, заправо су изгубили 1-0 од Костарике која је у свом првом мечу била поражена од Шпаније са 7-0.

Али у реду је, и Јапан је коначно прошао тако што је победио Шпанију у последњој утакмици групе на скоро исти начин као против Немачке. Заостао у првом полувремену, а потом успео да поврати ситуацију у другом полувремену резултатом 2-1.

Са овим резултатом, група Е је постала тема многих људи јер је фаворизована земља попут Немачке могла да седи само на 3. месту у коначном пласману групе. Ово понавља њихову лошу причу након што је претходно издање Светског купа било исто.

У другим групама, изненађења су се догодила у Мароку и Белгији. Судећи по квалитету играча, Белгија је очигледно боља од Марока. Али судбина је рекла другачије. Мароко, који није био носилац, победио је у групи са 7 бодова. У међувремену, Белгија је тек на 3. месту испод Хрватске и извесно је да не може да прође у наредну рунду.

Осим тога, из свих група ниједна земља не може да поништи све утакмице. Највише постигнутих бодова имали су само Енглеска, Холандија и Мароко са 2 победе и 1 ремијем.

Чак су и велике земље попут Француске и Бразила у својим финалним мечевима морале да изгубе након што су промениле скоро све своје саставе. На Светском првенству 2022. године све земље са 6 континената успеле су први пут да се пласирају у осмину финала.

Извор: ФИФА

Плаиерс Схов Офф

Што се тиче играча, сениори и звезде попут Лионела Месија успели су да доведу Аргентину до осмине финала иако су изгубили у првој утакмици. Меси је до сада постигао 16 гола и једну асистенцију.

Осим тога, Кристијано Роналдо је успео да Португалију уведе у наредну рунду тако што је успео да постигне један гол преко беле тачке. Левандовски је успео и да доведе Пољску у шеснаестину финала први пут од 16. године.

Извор: ФИФА

Ако су се раније од сениора истицали и млади играчи и будући кандидати за звезде. Килијан Мбапе је успео да постигне 3 гола и доведе Француску у осмину финала. Поред тога, Гави из Шпаније постао је и најмлађи стрелац на светском првенству победивши легенду Бразила Пелеа.

Светско првенство 2022. је такође место за показивање како би повећали своју тржишну вредност на тржишту трансфера. На пример, Коди Гакпо, који је умео да очара све гледаоце својим головима током светског првенства са Холандијом.

Осим тога, ту је и име Мохамед Кудус који је украо пажњу Гане иако није успео да Гану доведе у шеснаестину финала. Не заборавите да су ту и Јуде Беллингхам и Букаио Сака који су постали окосница Енглеске током ове групне фазе.

Извор: ФИФА

***

Осим тога, овог пута има занимљивих белешки са светског првенства. Забележено је да је од 48 одиграних утакмица, 525 додатних минута дато на мечу. То је еквивалент скоро шест додатних мечева.

Ово су неке занимљиве белешке које су се десиле током групне фазе Светског првенства 2022. у Катару. Наравно, видећемо још изненађења у наредне 2 недеље. Само је питање да ли ће најбољи победнички тимови победити или чак слаби тимови способни да направе још већа изненађења.