Фласхбацк Хладног рата Гане против Уругваја

Та ноћ је била веома емотивна за све Гане. Како и не би, њихове наде да ће постати прва афричка земља која ће се квалификовати за полуфинале Светског првенства морале су нестати са свим контроверзама које су се догодиле.

с друге стране, Уругвај који је у то време постао противник Гане радовао се. Јер, могли су да савладају Гану 'само' са 10 играча на крају другог полувремена плус продужеци два кола и једанаестерци.

Опширније

Тог дана, 2. јула 2010, у Сокер Ситију у Јоханесбургу, био је неми сведок да две земље започну свој хладни рат. У то време у Јужној Африци је био у току меч четвртфинала Светског првенства 2010. Утакмица ће се увек памтити и добро и лоше у историји светског фудбала.

Моћна Гана

На Светском првенству 2010. у то време, то је био други наступ Гане на највишем догађају на свету. Претходно су се први пут квалификовали за Светско првенство 2006. Тада су им се придружили у групи са Италијом, Чешком и Америком.

Изненађујуће, успели су да се квалификују да прате Италију у следеће коло. Али нажалост, њихово чудо је стигло тек до осмине финала пре него што су коначно поражени од Бразила са убедљивих 16-3. Али ови резултати се сматрају импресивним с обзиром да су дебитовали тек први пут играјући на Светском купу.

У следећем издању, управо на Светском првенству у Јужној Африци 2010. Црна звезда дошао са својом младом четом. Постали су земља такмичара са најмлађим просечним узрастом међу осталим такмичарима са просечно 23 године и 352 дана.

Храброст Милована Рајевца, тадашњег селектора Гане, довела је младе играче јер је те године Гана У-20 освојила Омладински афрички куп нација и Светско првенство до 20 година. Њихове младе звезде у то време које су на крају доведене у Јужну Африку укључивале су: Андре Ајев, Џонатан Менса, Доминик Адија, Самјуел Инкум и Данијел Ађеј.

Извор: Пулс Гана

Тада је Гана била у групи Д заједно са Немачком, Аустралијом и Србијом. На крају, Гана је успела да се квалификује из групе која прати Немачку као победник групе након што је сакупила 4 бода са Аустралијом. Надмоћни су само на гол-разлици па могу да прођу у шеснаестину финала.

У осмини финала су се суочили са Америком. У том мечу, прво је било нерешено 16-1 док се нормално време није завршило. Тада је тек на почетку првог полувремена, Асамоа Гијан постигао гол и одвео Гану изнад њиховог рекорда да би се пласирала у четвртфинале након што је стигла до осмине финала у претходном издању.

Тако је путовање Тхе Блацк Старс направио причу на Светском првенству 2010. пре него што се коначно састао са Уругвајем у четвртфиналу.

Уругвајски препород

За разлику од Гане, која је још увек релативно нова у светском првенству, Уругвај је земља којој је ово првенство већ познато. Чак су и тријумфовали 1930-их када су исте године постали шампиони.

Дошли су у Јужну Африку 2010. у добром расположењу након претходних неуспеха. Неочекивано, изгубили су плаиофф Светско првенство 2006. против Аустралије због чега су пропустили Светско првенство 2006.

Након именовања Осцара Табареза за селектора, Уругвај је полако почео да проналази своје предности. У квалификацијама за Светско првенство 2010. успели су да се отарасе Костарике у колу плаиофф.

Извор: блеацхрепорт

На Светском првенству 2010. придружили су се домаћину Јужној Африци, Француској и Мексику. Али изненађујуће ЛаЦелесте успео да освоји групу и да се пласира у осмину финала са Мексиком. Ово је први пут да је Уругвај освојио групу од Светског првенства 16. у Швајцарској.

Форлан и Суарез су током турнира деловали изванредно. У ствари, Суарез је успео да доведе Уругвај да се пласира у четвртфинале након што је постигао два гола у победи Уругвај над Јужном Корејом 2-1. Ови резултати су потом довели Уругвај да се суочи са Ганом у четвртфиналу.

Трагедија фудбалског града

Четвртфинални меч који је окупио Уругвај против Гане бити веома интересантан. У ствари, Нелсон Мандела је послао писмо шефу фудбалског савеза Гане у којем је писало „Цела Африка је иза Гане. Желимо да наставите и освојите Светско првенство.

Сви тадашњи гледаоци на стадиону дували су у вувузелу од чега је цео стадион одјекнуо и скоро сви гледаоци су тада подржали Гану да победи, јер је играла на свом континенту, Африци.

Утакмица је текла уобичајено све док се на крају првог полувремена изненада није обрадовало 84 хиљаде гледалаца. Јер, Мунтари је успео да поцепа Муслерин гол са 35 јарди после повратне информације од Асамое Гијана. Тиме су прво полувреме затворили са 1-0.

Уласком у друго полувреме, Уругвај променити њихову формацију. Доказ, после 15 минута трчања другог полувремена 84 хиљаде гледалаца је утихнуло. Зато што је слободан ударац форлан када је успела да разбије Кингсонов гол. Тиме је Уругвај успео да изједначи. Жреб је приморао две земље да играју продужетке.

У продужецима дошло је до инцидента пред голом хаоса Уругвај који је почео из слободног ударца Гане. Доминик Адија је главом испред гола успео да савлада Мусрелу, али је тада Суарез, који је био иза Муселе, држао лопту рукама као да је голман.

Због тога је Суарез добио директан црвени картон, а Гани је досуђен пенал. Асамоа Гјан, који је именован за извођача пенала, није извршио свој мандат. Преснажно је шутнуо лопту па је она полетела изнад Мусреле иако је погодила горњу стативу.

Ово је приморало да меч буде настављен пеналима. Нажалост, хиљаду драгих, у извођењу пенала за Гану мора бити поражен Уругвај. Сирна се нада да ће постати прва афричка земља која ће се пласирати у полуфинале Светског првенства. Иако им је ова нада већ била пред очима, Бог је имао друге планове.

После драматичне победе Уругвај против Гане, Суарез је рекао да је „Божја рука сада моја“ и „Направио сам најбољу одбрану на турниру“.

***

Сада, после 12 година, Гана коначно има прилику да се 'освети' за оно што им је Уругвај урадио 2010. године, а посебно Луис Суарез.

На Светском првенству 2022. Црна звезда спојени Ле Цалесте у једној групи и састаће се један против другог у финалном мечу групе Х. Обојици је потребна победа да би се пласирали у осмину финала.

Сачекајмо да видимо да ли Гана може да се освети за своје пре 12 година или је Уругвај тај који ће продужити тугу Гане?