Pregled grupne faze Svjetskog prvenstva 2022

Svjetsko prvenstvo 2022. sve je bliže kraju. Od 32 zemlje koje su se takmičile na Svjetskom prvenstvu, sveo se na 16 zemalja koje su se konačno kvalifikovale za nokaut fazu Svjetskog prvenstva 2022. Naravno, ovih 16 zemalja imalo je teškoće u tri utakmice grupne faze prije nego što su konačno završile u vrhu po dvoje u svakoj grupi.

Od ukupno 48 mečeva u grupnoj fazi, proizašla su mnoga iznenađenja. Svi razumijemo izjavu da je Svjetsko prvenstvo 2022. veoma teško predvidjeti. Analitičar po imenu Nielsen Gracenote napomenuo je da je barem Svjetsko prvenstvo 2022. imalo više iznenađenja nego šest prethodnih izdanja Svjetskog kupa.

Čitaj više

Istaknuta Country Surprises

U nekoliko utakmica dogodila su se mnoga iznenađenja. Prvo iznenađenje dogodilo se u grupi C koja je dovela Saudijsku Arabiju protiv Argentine. Na papiru, naravno, Argentina je superiornija. To je dokazano kada je Lionel Messi uspeo da pređe sa mrtve tačke kroz jedanaesterac.

Ali Hervé Renard, trener Saudijske Arabije je to uspio taktička prilagođavanja veoma dobro. Kao rezultat toga, Saudijska Arabija je uspjela da preokrene vodstvo na 1-2 za Saudijsku Arabiju za samo 5 minuta! Kako je odjednom postalo viralno? timski razgovor Renard na poluvremenu.

Dan nakon iznenađenja Saudijske Arabije, druga azijska država, Japan, također je slijedila vodstvo svojih susjeda protiv Njemačke. Pobjeda Japana je gotovo isti obrazac kao što je Saudijska Arabija pobijedila Argentinu. U prvom poluvremenu su zaostajali kroz belu tačku, a u drugom poluvremenu uspeli su da vrate situaciju.

Ako je Saudijska Arabija to uradila za 5 minuta, ovoga puta Japan je to uradio za 8 minuta. Ovaj poraz od Japana učinio je da se Njemačka ponovo osjeća traumatizirano za azijske zemlje. Prethodno je na Svjetskom prvenstvu 2018. Njemačka poražena sa 2:0 od Južne Koreje iu grupnoj fazi.

I dalje se nastavljaju iznenađenja za Japan u grupi E. U sljedećem meču protiv Kostarike, Japan ima priliku da se odmah kvalificira ako pobijedi Kostariku. Ali na nesreću, zapravo su izgubili 1-0 od Kostarike koja je u svom prvom meču bila poražena od Španije sa 7-0.

Ali u redu je, i Japan je konačno prošao tako što je u posljednjoj utakmici grupe pobijedio Španiju na skoro isti način kao protiv Njemačke. Zaostao u prvom poluvremenu, a potom uspio vratiti situaciju u drugom poluvremenu rezultatom 2-1.

Sa ovim rezultatom, grupa E je postala tema mnogih ljudi jer je favorizovana zemlja poput Njemačke mogla zasjesti samo na 3. mjesto u konačnom poretku grupe. Ovo ponavlja njihovu lošu priču nakon što je prethodno izdanje Svjetskog kupa bilo isto.

U drugim grupama, iznenađenja su se dogodila u Maroku i Belgiji. Sudeći po kvalitetu igrača, Belgija je očito bolja od Maroka. Ali sudbina je rekla drugačije. Maroko, koji nije bio nosilac, osvojio je grupu sa 7 bodova. U međuvremenu, Belgija je tek na 3. mjestu ispod Hrvatske i sigurno je da ne može proći u narednu rundu.

Osim toga, iz svih grupa nijedna zemlja ne može izbrisati sve utakmice. Najviše postignutih bodova imali su samo Engleska, Holandija i Maroko sa 2 pobjede i 1 remijem.

Čak su i velike zemlje poput Francuske i Brazila u svojim finalnim utakmicama morale izgubiti nakon što su promijenile skoro sve svoje sastave. Na Svjetskom prvenstvu 2022. godine sve zemlje sa 6 kontinenata uspjele su prvi put da se plasiraju u osminu finala.

Izvor: FIFA

Players Show Off

Što se tiče igrača, seniorski igrači i zvijezde poput Lionela Messija uspjeli su Argentinu dovesti do osmine finala iako su izgubili u prvoj utakmici. Messi je do sada postigao 16 gola i jednu asistenciju.

Osim toga, Cristiano Ronaldo je uspio uvesti Portugal u narednu rundu tako što je postigao jedan gol preko bijele tačke. Levandovski je takođe uspeo da dovede Poljsku u šesnaestinu finala, prvi put od 16. godine.

Izvor: FIFA

Ako su se ranije od seniora pokazivali i mladi igrači i budući kandidati za zvijezde. Kylian Mbappe je postigao 3 gola i doveo Francusku u osminu finala. Osim toga, Gavi iz Španije postao je i najmlađi strijelac na Svjetskom prvenstvu pobijedivši legendu Brazila Pelea.

Svjetsko prvenstvo 2022. je također mjesto za pokazivanje kako bi povećali svoju tržišnu vrijednost na tržištu transfera. Na primjer, Cody Gakpo, koji je mogao da očara sve gledaoce svojim golovima tokom Svjetskog prvenstva sa Holandijom.

Osim toga, tu je i ime Mohammed Kudus koji je ukrao pažnju Gane iako nije uspio da Ganu dovede u 16. finala. Ne zaboravite da su tu i Jude Bellingham i Bukayo Saka koji su postali okosnica Engleske tokom ove grupne faze.

Izvor: FIFA

***

Osim toga, ovog puta ima zanimljivih bilješki sa Svjetskog prvenstva. Zabilježeno je da je od 48 odigranih utakmica, 525 dodatnih minuta dato na utakmici. To je ekvivalent skoro šest dodatnih mečeva.

Ovo su neke zanimljive bilješke koje su se dogodile tokom grupne faze Svjetskog prvenstva 2022. u Kataru. Naravno, videćemo još iznenađenja u naredne 2 nedelje. Samo je pitanje da li će pobjednički timovi biti najbolji ili čak slabi timovi sposobni napraviti još veća iznenađenja.