Recenzija: Žestoki Ekvador! Katar je trom!

Konačno! Nakon dugog čekanja, Svjetsko prvenstvo 2022. je zvanično otvoreno. Prije početka inauguracijske utakmice na stadionu Al Bayt između domaćina Katara i Ekvadora, prvo je održano šarmantno svečano otvaranje.

Ceremoniju otvaranja uveličalo je nekoliko izvođača. Počevši od pozorišnog pjevanja i plesa s arapskim nijansama. Zatim slijedi recitiranje svetih ajeta iz Al Quran sure Al Hujarat 13. od strane Ghanima Al Muftaha.

Čitaj više

Uz to postoji i reprodukcija soundtrack Svjetsko prvenstvo od 1998. do 2022. Zatim je uslijedio fenomenalan nastup osoblja BTS-a Jeon Jungkook koji je izveo tematsku pjesmu Svjetskog prvenstva 2022. pod nazivom Dreamers.

Utakmica otvaranja bila je zanimljiva. Dvije zemlje su iznijele svoje najbolje timove, Katar u formaciji 3-5-2 sa Almoezom Alijem kao predvodnikom, dok je Ekvador sa svojim klasičnim 4-4-2.

Otkako se čuo dugi zvižduk, Ekvador je mnogo puta pokrenuo odbranu Katara. Očigledno je u trećoj minuti nastao haos pred golom. Kapiten Enner Valencia uspeo je da zabije loptu u gol nakon što je iskoristio akrobatski udarac.

Međutim, gol je poništen od strane VAR-a (Video Asistent Sudija) kao rezultat jednog od razmatranih igrača Katara off side.

Izvor: The Washington Post

Ekvadoru nije trebalo dugo da otvori svoj cilj. U 15. minuti Ennera je prekršio golman Katara Al Sheeb u kaznenom prostoru. Kao rezultat toga, golman je dobio žuti karton, a Ekvadoru je dosuđen jedanaesterac.

Enner dželat nije izgubio šansu da postane prvi golgeter na Svetskom prvenstvu 2022. Kul, uspeo je da pobedi Al Šib i stvori privremenu prednost Ekvadora od 0-1.

Nakon 15 minuta Ekvador je uspio udvostručiti prednost. Ponovo je Enner postao strijelac. Primivši centaršut od Cacieda, Enner je žestoko glavom uputio loptu u ugao protivničkog gola.

Do poluvremena nije postignut nijedan dodatni gol. U međuvremenu, u drugom poluvremenu, igra ima tendenciju da bude dosadna.

Prvi put u istoriji Svjetskog prvenstva, Katar je postao prvi domaćin koji je izgubio na otvaranju Svjetskog prvenstva. Naravno, ovo otvara dobar rekord za domaćina. Ovim rekordom je okončan njegov rekord star 92 godine.

Izvor: FIFA.com

Poredati:

Katar: Al Sheeb; Khouki, Hisham, Hassan; Miguel, Hatem, Al Heidos (Waad 72′), Boudiaf, Ahmed; Afif, Ali (Muntari 72′).
Ekvador: Galindez; Preciado, Torres, Hincapie, Estupinan; Ibarra (Sarmiento 68′), Plata, Caicedo (Franco 90′), Mendez; Estrada (Rodriguez 90′), Valenica (Cifuentes 77′).